Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2010 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 27 marca 2006 r.

PYTANIE

Przedsiębiorstwo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowało budynek mieszkalny-wielorodzinny (15 lokali mieszkalnych i 9 garaży) z przeznaczeniem na sprzedaż. W grudniu 2005 r. uzyskano decyzję o pozwoleniu na jego użytkowanie. Obecnie na budynku trwają prace wykończeniowe na poszczególnych mieszkaniach (gładzie, płytki, panele podłogowe). Istnieje obawa, że nie wszystkie mieszkania mogą zostać sprzedane. Niesprzedane mieszkania firma chce przeznaczyć na wynajem. Zakładamy, że będzie to wynajem na okres przejściowy, do momentu znalezienia nabywcy.

Czy przedsiębiorstwo w przypadku zawarcia umowy najmu ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu materiałów i usług na wykończeniowe budowy?

Czy przedsiębiorstwo ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w okresie realizacji budowy budynku mieszkalnego, gdzie nabycie obejmowało etapy robót np: ściany parteru, montaż stolarki?

Jak w przypadku koniecznych korekt podatku naliczonego rozdzielić wartość nabycia towarów i usług w ramach budowy wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, od wartości nabycia towarów i usług wykorzystywanych do czynności zwolnionych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację