Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 29 kwietnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 16 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Prowadzę działalność gospodarczą, siedziba firmy znajduje się w miejscu moim zamieszkania zgodnie z wpisem do CEIDG. Mieszkanie jest własnością mojej partnerki nie jesteśmy małżeństwem. Mieszkanie jest małe 38m2, składa się z dwóch pokoi, korytarza, kuchni i łazienki. Nie ma możliwości wyodrębnienia jednego pomieszczenia tylko i wyłącznie na działalność gospodarczą, żadne z pomieszczeń nie jest wyłączone z funkcji mieszkalnych, mały pokój jest pokojem dziecka, a w dużym ja z partnerką jednocześnie mieszkam. Dlatego podpisaliśmy umowę najmu w której moja partnerka wynajmuje mi część mieszkania tj. 8m2 na cele działalności gospodarczej, tj. część dużego pokoju (pokój o powierzchni 15 m2) i kawałek korytarza, w umowie zawarliśmy zapis że mieszkanie nie jest wyłączone z funkcji mieszkalnych. Na działalność gospodarczą przeznaczony jest regał w którym mam segregatory, część korytarza, gdzie składuje narzędzia i miejsce ze stołem, w którym w pewnych godzinach wykorzystuje do działalności gospodarczej.

Czy taka umowa jest prawidłowa?

Czy ustalony czynsz najmu 200 zł będzie dla mnie kosztem podatkowym w działalności gospodarczej na podstawie rachunków, które co miesiąc mi partnerka wystawia, a ja je przelewam na jej konto (prowadzę PKPiR, rozliczam się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej)?

Moja partnerka wykazuje przychód z najmu w wskości 200 zł i rozlicza najem na zasadach ogólnych.

Czy partnerka może w 2017 r. ując w kosztach najmu amortyzacje mieszkania licząc w proporcji do wynajmowanych metrów na działalność gospodarcza stosując stawkę 10%, gdyż mieszkanie nabyła w darowiźnie?

Czy gdzieś trzeba zgłaszać taką umowę najmu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?