Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 16 kwietnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przedmiotem darowizny są pieniądze, czy nakłady na majątek żony? Żona posiada w swoim majątku odrębnym działkę budowlaną (otrzymaną w darowiźnie od swoich rodziców podczas trwania jej małżeństwa). Mąż podczas trwania związku otrzymał kilkakrotnie darowiznę od swoich rodziców (darowizna zgłoszona, zwolniona na podstawie art. 4a ustawy o spadkach i darowiznach). Pieniądze z darowizny mąż przeznacza na budowę domu na działce swojej żony. Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej. Nakłady są czynione od kilku miesięcy, finansowane z konta męża, darowizna pieniędzy nie została zgłoszona do urzędu (nie były dokonywane przelewy z konta męża na konto żony), kwoty znacznie przekraczają 10 000 zł.

Czy zatem przedmiotem darowizny mogą być nakłady i czy muszą być przeniesione na żonę w formie aktu notarialnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?