Czy przedłużenie przymusu bezpośredniego w formie unieruchomienia w szpitalu powyżej pierwszych 4 godzin wymaga dodatkowo... - OpenLEX

Czy przedłużenie przymusu bezpośredniego w formie unieruchomienia w szpitalu powyżej pierwszych 4 godzin wymaga dodatkowo zaopiniowania przez lekarza psychiatrę?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 22 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak prawidłowo interpretować zapis art. 18a pkt. 8-10 u.o.z.p.?

Czy lekarz w szpitalu (nie psychiatrycznym) może przedłużyć zastosowanie przymusu bezpośredniego w formie unieruchomienia powyżej pierwszych 4 godzin bez opinii lekarza psychiatry?

Czy już po 4 godzinach (zgodnie z art. 18a pkt. 5 u.o.z.p.) powinien uzyskać opinię lekarza psychiatry na kolejne 6 godzin (max 2 razy zgodnie z art. 18a pkt. 8-10 u.o.z.p.) a w przypadku konieczności zastosowania ww. przymusu na kolejne 6 godzin (max. 2 razy zgodnie z art. 18aa pkt. 9-10 u.o.z.p.) musi zbadać go lekarz psychiatra i drugi lekarz psychiatra wydać dodatkową opinię?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX