Czy przed wydaniem zmiany postanowienia o zabezpieczeniu roszczeń należy wezwać wnioskodawcę do wyjaśnień na podstawie art. 50 § 1 k.p.a., a w przypadku niezłożenia nowych ilości i operatu ppoż odmówić zmiany?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 28 sierpnia 2020 r.

PYTANIE

Starosta wydał postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń. Strona nie wniosła zażalenia (minęło 7 dni). 14 dnia po ostateczności postanowienia strona wystąpiła o zmianę wysokości i formy zabezpieczenia z uwagi na stan faktyczny - konieczność zmniejszenia powierzchni magazynowych, tym samym największej masy odpadów. Zgodnie z art. 48a ust. 8 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) – dalej u.o. w przypadku zmiany okoliczności faktycznych mających wpływ na wysokość określonego zabezpieczenia roszczeń, podmiot jest obowiązany do złożenia wniosku o zmianę formy lub wysokości zabezpieczenia roszczeń. Zmiana następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Starosta tylko i wyłącznie na podstawie w/w art. 48a ust. 8 u.o. (bez podania podstawy prawnej przepisów ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) - dalej k.p.a.) zmierza do wydania zmiany poprzedniego postanowienia.

Czy właściwie?

Ale zauważono, że zmiana NMO spowodowała, że jest teraz NMO mniejsza niż wnioskowana maksymalna łączna masa wszystkich odpadów (QA1190992) i nie jest to teraz zgodne z przedłożonym wcześniej operatem ppoż.

Co w takim przypadku ma zrobić starosta?

Czy przed wydaniem zmiany postanowienia należy wezwać wnioskodawcę do wyjaśnień na podstawie art. 50 § 1 k.p.a., a w przypadku niezłożenia nowych ilości i operatu ppoż odmówić zmiany (w jakiej formie?)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX