Czy przed upływem terminu do osiągnięcia celów środowiskowych dla rzeki organ może ograniczyć uprawnienia wynikające z pozwolenia wodnoprawnego bez odszkodowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 11 października 2016 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 136 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., pozwolenie wodnoprawne można cofnąć lub ograniczyć bez odszkodowania, między innymi wówczas, jeżeli jest to konieczne dla osiągnięcia celów środowiskowych w zakresie wynikającym z planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, warunków korzystania z wód regionu wodnego lub warunków korzystania z wód zlewni i uzasadnione wynikami monitoringu wód. Jak wynika z treści przywołanego przepisu dla cofnięcia lub ograniczenia pozwolenia ze wskazanego powodu powinny zostać spełnione łącznie dwa warunki. Po pierwsze - jest to konieczne dla osiągnięcia celów środowiskowych, po drugie – jest to uzasadnione wynikami monitoringu wód. Pytanie dotyczy ograniczenia pozwolenia wodnoprawnego polegającego na piętrzeniu i poborze wody na potrzeby stawów rybnych z rzeki, na której drożność jest niezbędna dla spełnienia przez elementy biologiczne wymagań określonych dla dobrego stanu lub potencjału ekologicznego jednolitych części wód. Ograniczenie wynikać będzie z realizacji budowy przepławki, co spowoduje konieczność przekierowania części wody na przepławkę i pozostawienie przepływu nienaruszalnego większego niż przewidywano do tej pory.

Czy budowę przepławki na rzece można uznać za przyczynę konieczną dla osiągnięcia celów środowiskowych?

Czy w opisanej sytuacji można ograniczyć bez odszkodowania pozwolenie wodnoprawne na podstawie art. 136 ust. 1 pkt 7 pr. wod.?

Kto powinien przeprowadzić monitoring wód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX