Czy prywatne nieruchomości mogą stanowić towar handlowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do CEIDG) w zakresie robót budowlanych. W grudniu 2018 r. podatnik zakupił prywatnie nieruchomość składającą się z prawa użytkowania wieczystego gruntu i budynków stanowiących odrębną własność (budynek magazynowy oraz biurowy w zabudowie zwartej). Okoliczność nabycia ww. nieruchomości została udokumentowana aktem notarialnym oraz fakturami (gdzie danymi nabywcy są dane personalne podatnika bez wskazywania nazwy firmy - dane nie zawierają jego NIP). W styczniu 2019 r. podatnik uznał, że nabytą nieruchomość chciałby wykorzystać w ten sposób, że budynki planuje remontować i przekształcać na lokale mieszkalne, a wyremontowane i przekształcone lokale sprzedać podmiotom trzecim. Podatnik chciałby nabytą nieruchomość wnieść do działalności gospodarczej jako towar handlowy (podatnik prowadzi PKPiR).

Czy podatnik może wnieść powyższe nieruchomości do działalności gospodarczej jako towar handlowy i zaksięgować je jednorazowo w koszty w kol. 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" w dacie wniesienia tj. w styczniu 2019 r. i tym samym ustalić ew. zaliczkę na podatek dochodowy uwzględniwszy jednorazowo w kosztach wartość nieruchomości?

Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie będzie twierdząca, to na podstawie jakiego dokumentu dokonać zaksięgowania nieruchomości w towary handlowe, czy może to być zwykłe oświadczenie o wniesieniu majątku prywatnego do firmy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX