Nowość Czy prowadzący stację może wykorzystać odessany czynnik chłodniczy do uzupełniania nim układów klimatyzacji we własnych pojazdach lub przekazać do wykorzystania w warsztacie zajmującym się serwisowaniem klimatyzacji?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 26 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot prowadzi Stację Demontażu Pojazdów, na wyposażeniu stacji posiada urządzenie do serwisowania klimatyzacji, które daje możliwość odessania czynnika chłodniczego z układów klimatyzacji pojazdów wycofanych z eksploatacji. Odessany czynnik jest gromadzony w zbiorniku wewnętrznym urządzenia.

Czy prowadzący stację może wykorzystać odessany czynnik chłodniczy z pojazdów poddawanych demontażowi do uzupełniania nim układów klimatyzacji we własnych pojazdach lub przekazać czynnik do wykorzystania w warsztacie zajmującym się serwisowaniem klimatyzacji w samochodach?

Czy w takiej sytuacji wykorzystanie czynnika będzie stanowić odzysk odpadów?

W którym momencie czynnik staje się odpadem - w momencie jego usunięcia ze zużytych pojazdów poprzez odessanie go do zbiornika wewnętrznego urządzenia, czy dopiero w momencie ewentualnego przekazania czynnika do podmiotu zewnętrznego, w celu jego dalszego zagospodarowania?

Czy zbiornik wewnętrzny urządzenia, w którym gromadzony jest czynnik, należy traktować jako miejsce magazynowania odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX