Czy prowadzący instalację zobowiązany jest do dotrzymania standardów emisyjnych i monitorowania emisji gazów cieplarnianych od momentu przekazania instalacji do eksploatacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Trwa poważna modernizacja kotła (przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko) i jego instalacji ochrony atmosfery. Pierwszym formalnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Nie jest ono równoznaczne z rozpoczęciem faktycznej eksploatacji (użytkowania) kotła przez inwestora. Przekazanie do eksploatacji (rozumiane jako rozpoczęcie użytkowania) poprzedza ruch regulacyjny (rozruch i nastawienie nowych urządzeń, identyfikacja ewentualnych usterek i ich naprawa, odbiory dozoru technicznego), a po usunięciu usterek – ruch próbny (sprawdzian instalacji pod kątem spełniania wymagań umowy z wykonawcą, w tym spełniania wymagań ochrony środowiska). W przypadku pozytywnego wyniku ruchu próbnego, wykonawca przekazuje inwestorowi instalację do eksploatacji (na podstawie protokołu) i od tego momentu następuje jej normalna praca (start użytkowania).

Czy od momentu przekazania do eksploatacji należy spełniać standardy emisyjne opisane w pozwoleniu zintegrowanym dla instalacji?

Czy w opisanym przypadku należy monitorować i rozliczać wielkość emisji z instalacji, zgodnie z ustawą z 12.06.2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych - dalej u.s.h.u.e.?

Czy w opisanej sytuacji należy naliczać opłaty za korzystanie ze środowiska?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX