Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Twardoch Sebastian
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2014 r.

PYTANIE

Spółka realizuje usługi budowlane w ramach kontraktu o generalne realizatorstwo (budowa budynku wielorodzinnego). W związku z wykonaniem częściowo usług, co miesiąc jest podpisywany protokół potwierdzający wykonanie jakiegoś zakresu prac. Na tej podstawie wystawiana jest faktura. Płatność na jej podstawie realizowana jest w tym po trzech tygodniach. Ze względu na zmiany w ustawie o VAT na 2014 rok strony zawarły aneks ustalający możliwość płatności za częściowe wykonanie usług w wartości określonej każdorazowo w protokole wykonania robót powiększonej o stawkę VAT.

Czy w świetle przepisów ustawy VAT w 2014 r. obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje w momencie wystawienia faktury (szczególny obowiązek podatkowy dla usług budowlano montażowych), czy w momencie zapłaty na zasadach ogólnych (zaliczka)?

Czy nadal protokół odbioru prac może stanowić podstawę wystawiania faktur na gruncie podatku VAT z tytułu częściowego wykonania usług budowlanych?

Czy prawidłowo strony ustaliły możliwość zapłaty, posiłkując się wartością zawartą w protokole?

Naszym zdaniem protokół potwierdzający wykonanie określony zakres prac stanowi podstawę wystawienia faktury (według zasad określonych w art. 106i ust. 3 pkt 1 u.p.t.u.), a tym samym rodzi obowiązek podatkowy (szczególny obowiązek podatkowy dla usług budowlanych art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a u.p.t.u.).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?