Czy projektując likwidację otworów studziennych na nieczynnym ujęciu wymagane jest przeprowadzenie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszkiewicz Joanna
Odpowiedzi udzielono: 17 maja 2019 r.

PYTANIE

Czy projektując likwidację otworów studziennych na nieczynnym ujęciu wymagane jest przeprowadzenie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w opisanej poniżej sytuacji?

Właściciel podjął decyzję o wyłączeniu z eksploatacji gminnego ujęcia wód podziemnych i likwidacji wszystkich sześciu studzien głębinowych (czwartorzęd - głębokości w granicach 44-60 m). Wiek urządzeń od ok. 60 do ok. 30 lat, przy czym w ostatnich trzech latach eksploatowana była już tylko jedna studnia, pomimo posiadania ważnego pozwolenia na pobór z trzech obiektów na łącznie 6,18 m3/h, tj. na poziomie uaktualnionych w 2010 r. zasobów eksploatacyjnych. W latach wcześniejszych pozwolenia opiewały na ilości około 16-20 m3/h (także odpowiadające ustalonym wówczas zasobom).

Czy podobnie jak to ma miejsce przy realizacji przedsięwzięcia umożliwiającego pobór wód podziemnych w ilości nie mniej niż 10 m3/h, czyli mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, likwidacja takiego zespołu studzien, wymagająca przecież pozwolenia wodnoprawnego, także "podpada" pod przepisy ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2018 r. poz. 2081)?

A może decydującym jest stan końcowy ujęcia, którego trzy studnie nie nadają się już do eksploatacji (jedna wyłączona od 30 lat, dwie pozostałe od ok. 20 lat), uaktualnione zasoby trzech pozostałych są znacznie poniżej 10 m3/h, a pobór z jedynej eksploatowanej studni w końcowej fazie pracy ujęcia nie przekraczał 3 m3/h?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX