Czy, projektując drogę publiczną, należy zastosować się do wytycznych w zakresie projektowania obiektów inżynierskich na rzece oraz zachowania określonej odległości minimalnej od brzegów rzeki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 września 2022 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 10 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Inwestor planuje budowę węzła drogowego, dla którego będzie uzyskiwał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej uzyskiwanej na podstawie ustawy z 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych – dalej u.z.r.i.d. Dla terenu przedsięwzięcia zgodnie z mapami zagrożenia powodziowego (MPZ) i mapami ryzyka powodziowego (MRP) nie zostały wyznaczone zasięgi wód powodziowych o prawdopodobieństwie przewyższenia p=10%, p=1% i p=0,2% oraz zasięgi obszarów obejmujących tereny narażone na zalanie w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego. Analizując jednak dokumenty planistyczne - tutejsze miejscowe plany - stwierdzono, że teren inwestycji przechodzi nad rzeką i znajduje się w obszarze zagrożenia powodzią wskazanym na załączniku graficznym do ww. MPZP.

Wobec powyższego oraz informacji, że jest to droga publiczna, dla której inwestor będzie ubiegał się o ZRID, czy należy zastosować się do wytycznych w zakresie projektowania obiektów inżynierskich na rzece jw. oraz zachowania wskazanej w MPZP odległości minimalnej od brzegów rzeki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX