Czy produkcja szmatek użytkowanych jako czyściwo ze zużytej odzieży jest odzyskiem polegającym na przygotowaniu do ponownego użycia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 stycznia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2017 r.

PYTANIE

Podmiot planuje działalność polegającą na cięciu zużytej odzieży o kodach odpadu 19 12 08 i 20 01 10 oraz usuwaniu z niej elementów metalowych, guzików, suwaków, zapinek. Pocięte elementy odzieży mają służyć jako szmatki (czyściwo) sprzedawane na rynek Unii Europejskiej. Usunięte elementy jako odpady przekazywane będą firmom posiadającym stosowne zezwolenia.

W jaki proces odzysku (jakie R?) wpisuje się przedmiotowy proces?

Czy powstałe szmatki (czyściwo) mogą być klasyfikowane jako produkt, czy powinny być klasyfikowane jako odpady?

Czy wnioskodawca do wniosku o udzielenie zezwolenia na przetwarzanie odpadów musi dołączyć decyzję środowiskową?

Zgodnie z ustawą z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. wydanie decyzji środowiskowej następuje m.in. przed zezwoleniem na przetwarzanie odpadów. Zgodnie z art. 72 ust. 2a pkt 1 u.o.o.ś. wymogu uzyskaniu decyzji środowiskowej nie stosuje się, w przypadku gdy zezwolenie dotyczy odzysku polegającego na przygotowaniu do ponownego użycia.

Czy produkcję szmatek użytkowanych jako czyściwo ze zużytej odzieży można nazwać odzyskiem polegającym na przygotowaniu do ponownego użycia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX