Czy prezydent miasta jest aktualnie właściwy do prowadzenia sprawy w sytuacji, gdy utracił jakiekolwiek kompetencje do prowadzenia spraw dotyczących pozwoleń wodnoprawnych na podstawie przepisów nowego prawa wodnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 18 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prezydent Miasta został wyznaczony przez RZGW do prowadzenia sprawy o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, gdyż starosta, który był właściwy do załatwienia sprawy podlegał wyłączeniu od załatwienia sprawy jako wnioskodawca. Prezydent miasta udzielił pozwolenia wodnoprawnego we wnioskowanym zakresie. Właściciel działki przyległej do inwestycji złożył wniosek o wznowienie postępowania na podstawie art. 141 § 1 pkt 5 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096) twierdząc, że bez własnej winy nie brał udziału w postępowaniu. Prezydent miasta postanowieniem wznowił postępowanie administracyjne, a następnie odmówił uchylenia decyzji udzielającej pozwolenia wodnoprawnego. Na powyższą decyzję strona złożyła odwołanie do dyrektora RZGW, który utrzymał w mocy decyzję prezydenta. Na decyzję dyrektora RZGW strona złożyła skargę do WSA. Wyrokiem WSA uchylił decyzję prezydenta miasta oraz dyrektora RZGW. Artykuł 150 § 1 k.p.a. stanowi, że organem właściwym w sprawie wznowienia postępowania jest organ, który wydał decyzję w ostatniej instancji, czyli prezydent miasta.

Czy prezydent miasta jest aktualnie właściwy do prowadzenia sprawy w sytuacji, kiedy ustawa z 18.07.2001 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1121) została zastąpiona ustawą z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268) – dalej pr.wod., a prezydent miasta utracił jakiekolwiek kompetencje do prowadzenia spraw dotyczących pozwoleń wodnoprawnych na podstawie przepisów nowego Prawa wodnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX