Czy prezes spółki wraz z żoną mogą wynająć spółce mieszkanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 22 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Razem z żoną kupiliśmy mieszkanie mamy rozdzielność majątkową. Jednocześnie jestem prezesem spółki z o.o. Chciałbym wynająć spółce to mieszkanie na druga siedzibę spółki np. w Gdańsku, bowiem tam spółka ma dużo spraw związanych z handlem.

Ja jestem opodatkowany ryczałtem, czy mogę spółce razem z małżonką wynająć to mieszkanie?

Jeśli tak, to czy spółka może dokonywać zakupu wyposażenie, tj. drzwi, itd. i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów lub na inwestycje w obcym środku trwałym lub amortyzować?

Czy VAT z tych faktur może spółka może odliczyć?

Moim zdaniem tak. Na wstępie zaznaczę, że spółka nie stosuje opodatkowania tzw. estońskim CIT. Niezależnie od formy opodatkowania wynajmujących i najemcy, jak również to jakie relacje wiążą spółkę z wynajmującymi podmioty takie mogą zawiązać umowę najmu lokalu. Co więcej, istniejące powiązania nie tylko nie wpływają na możliwość najmu mieszkania, ale również nie wpływają na treść stosunku cywilnoprawnego, a także automatycznie na prawo najemcy do rozliczania kosztów podatkowych związanych z najmem. Tym samym, nic nie stoi na przeszkodzie temu aby prezes spółki i jego małżonka oddali spółce w używanie na podstawie umowy najmu mieszkania, którego są właścicielami. Co do ponoszenia przez spółkę nakładów na lokal, dokonywania w nim przeróbek itp., o ile wynajmujący jako właściciele wyrażą na to zgodę, spółka, działając jako najemca, może ponosić wydatki na modernizację lokalu. Zakładając zwykłą podatkową racjonalność ekonomiczną i gospodarczą takich działań, właściwą dla ogólnych zasad aktywacji kosztów podatkowych spółka może rozliczać takie wydatki w kosztach podatkowych. Oczywiście, jeżeli prace będą służyły modernizacji czy ulepszeniu lokalu, a ich roczna wartość przekroczy próg normatywny 10 000 zł, wówczas wytworzona zostanie inwestycje w obcym środku trwałym, która dla spółki będzie środkiem trwałym podlegającym amortyzacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX