Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 9 listopada 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jestem prezesem w spółce z o.o. - zostałem powołany na to stanowisko uchwałą. Nie otrzymuję z tego tytułu wynagrodzenia. Jednocześnie prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i świadczę na rzecz tej spółki usługi doradcze. Wybrałem opodatkowanie liniowe 19%. Wystawiam na te usługi każdego miesiąca fakturę VAT. W mojej działalności uzyskuję przychody tylko z tej usługi. W związku z osiąganymi przychodami ponoszę też koszty, tj. wyposażenie biura, samochód w leasingu. Ostatnio dowiedziałem się, że nie mogę opodatkowywać tego przychodu jak z działalności, tylko musze potraktować te przychody jak z działalności wykonywanej osobiście, a w związku z tym nie mogę uwzględniać żadnych kosztów, tylko ryczałtowe, i opodatkować moje przychody wg skali podatkowej.

Czy w takiej sytuacji mogę jednak odliczać VAT z faktur zakupowych od podatku należnego wynikającego z mojej faktury sprzedaży?

Czy również i od podatku należnego nie mogę odliczać podatku naliczonego, a co z tym idzie muszę opłacać podatek należny, wynikający z tej faktury w całości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?