Czy prawo użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym położonej w terenie kolejowym może przekształcić się w prawo własności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 9 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przekształcenie nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym położonej na terenach kolejowych. W dniu 18.05.2020 r. założono księgę wieczystą dla nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym (budynek został wpisany w dziale I - Oznaczenie nieruchomości księgi wieczystej). Zgodnie z zapisami KW nieruchomość wykorzystywana jest jako tereny kolejowe. Zgodnie ze stanem ujawnionym w ewidencji gruntów i budynków nieruchomość stanowi teren zamknięty, budynek nie jest w ewidencji ujawniony. Przedmiotowa nieruchomość do momentu założenia dla niej nowej KW wpisana była w KW łącznie z innymi działkami, w odniesieniu do których ustalona została opłata za użytkowanie wieczyste, jaki i działkami zwolnionymi z opłat (na których usytuowane są m.in. tory kolejowe). Zgodnie z decyzją Ministra Infrastruktury z 18.09.2020 r. w sprawie ustalenia terenów zamkniętych, przez które przebiegają linie kolejowe, przedmiotowa nieruchomość znajduję się w wykazie stanowiącym załącznik do decyzji. Dla nieruchomości, dla której założono nową KW, nie ustalono opłaty za użytkowanie wieczyste.

Czy prawo użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym położonej w terenie kolejowym (dodatkowo stanowiącej teren zamknięty) może przekształcić się w prawo własności tej nieruchomości?

Czy nieruchomość ta przekształci się w prawo własności z dniem założenia dla niej nowej KW (zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2020 r. poz. 2040) – dalej u.p.p.u.w.)?

Czy dla potrzeb takiego przekształcenia należy ustalić wysokość stawki procentowej i wysokość opłaty rocznej z tyt. użytkowania wieczystego na dzień przekształcenia (zgodnie z art. 21 ust. 2 i następne u.p.p.u.w.)?

Jeżeli tak, jak ustalić odpłatność za rok, w którym nastąpiło przekształcenie (w tym przypadku 18.05.2020)?

Czy ustalić odpłatność za cały rok 2020 czy częściowo (proporcjonalnie) od 18 maja?

Czy ustalić odpłatność od roku 2021?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX