Czy prawo do wcześniejszej emerytury mają tylko lekarze i pielęgniarki zatrudnieni na oddziałach urazowo-ortopedycznych, czy zatrudnieni również w zespołach operacyjnych innych dyscyplin zabiegowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 16 lutego 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy interpretować zapis dotyczący pracy w szczególnych warunkach, ustanowiony w wykazie stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach, uprawniające do wcześniejszego przejścia na emeryturę oraz do wzrostu emerytury lub renty inwalidzkiej w załączniku do Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 12.07.1983 r. w sprawie prac wykonywanych w szczególnych warunkach w zakładach pracy resortu zdrowia i opieki społecznej w dziale XII – w służbie zdrowia i opiece społecznej:

2. Prace w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów:

a) prace w zespołach operacyjnych na oddziałach urazowo-ortopedycznych:

1) lekarz (operujący, asystujący do operacji, prowadzący znieczulenie),

2) pielęgniarka*) (instrumentująca, biorąca udział w zabiegach, pomagająca do znieczulenia);

Czy ww. zapis odnosi się jedynie do lekarzy/pielęgniarek świadczących pracę w zespołach operacyjnych na oddziałach urazowo-ortopedycznych, czy także lekarzy/pielęgniarek świadczących pracę w zespołach operacyjnych innych dyscyplin zabiegowych, np. na oddziale chirurgii ogólnej, chirurgii plastycznej, bloku okulistycznym, etc?

Jeśli przepis dotyczy także innych dyscyplin zabiegowych, to czy w przypadku lekarza świadczącego pracę w zespołach operacyjnych na oddziale np. chirurgii plastycznej, właściwą podstawą prawną będzie załącznik nr 1 do zarządzenia, wykaz A, dział XII poz. 2 a)1)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX