Czy prawidłowym jest wypłacanie przyznanego przez SKO świadczenia pielęgnacyjnego, pomniejszonego o wypłacony dotychczas SZO lub zasiłek dla opiekuna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2021 r.

PYTANIE

Organ II instancji uchylając nasze decyzje w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego i orzekając o przyznaniu prawa do do wnioskowanego świadczenia w części swoich rozstrzygnięć wskazuje, iż możliwe jest rozliczenie obu świadczeń przysługujących za ten sam okres, z których jedno zostało wcześniej wypłacone, przez skompensowanie świadczeń i wypłatę nowego świadczenia (świadczenia pielęgnacyjnego) za okres pokrywających się uprawnień w wysokości różnicy pomiędzy kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą wypłaconego zasiłku dla opiekuna czy też specjalnego zasiłku opiekuńczego – podzielając tym samym pogląd wyrażony w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Natomiast w części rozstrzygnięć nie ma odniesienia do sposobu rozliczenia tychże świadczeń i organ odwoławczy jedynie uchyla zaskarżoną decyzję i przyznaje świadczenie pielęgnacyjne bez ustosunkowania się do wypłacanych dotychczas w niższych kwotach świadczeń opiekuńczych.

Kolegium wskazuje nam w takich sprawach, że może jedynie wydawać decyzje ustalające prawo do określonego świadczenia na rzecz wnioskodawcy i nie jest jego kompetencją rozliczanie świadczeń ani pomoc w ich rozliczaniu.

Czy prawidłowym jest wypłacanie w każdym ww. przypadku przyznanego przez SKO świadczenia pielęgnacyjnego, ale pomniejszonego o wypłacony dotychczas SZO lub zasiłek dla opiekuna, czy też w przypadku braku takiej informacji – wskazówki w decyzji SKO wypłacanie pełnej kwoty 1.971 zł, ale dochodzenie nienależnie pobranego ZDO lub SZO za okres, kiedy pokrywały się z przyznanym przez Kolegium świadczeniem pielęgnacyjnym?

Z logicznego punktu widzenia zasadnym wydaje się, że prawidłowe będzie przyjęcie jednej wersji, tylko, że ustawa nie zezwala ani nie wskazuje na tego rodzaju wyrównanie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX