Nowość Czy prawidłowe będzie wydanie jednej decyzji administracyjnej, czy dwóch odrębnych decyzji administracyjnych wydanych w jednym czasie?
PYTANIE
Zwracam się prośbą o wskazanie kolejności postępowania w przypadku odmowy całkowitego zwolnienia z ponoszenia odpłatności za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej, gdzie strona złożyła wniosek o całkowite zwolnienie podczas postępowania o ustalenie odpłatności za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej.
Powołując się na wyrok NSA, I OSK 318/22 z dnia 11.01.2023 r., strona obowiązana do wnoszenia opłaty może złożyć wniosek o zwolnienie z tej opłaty częściowo lub całkowicie w toku postępowania o ustalenie wysokości opłaty. Organ jest wówczas zobowiązany do orzeczenia o zwolnieniu z opłat w decyzji ustalającej ich wysokość (wyrok NSA, I OSK 318/22 z 11.01.2023 r.).
Wyżej przedstawiony wyrok sądu nie wskazuje na kolejność postępowania w przypadku, gdy rozpatrzenie wniosku strony o częściowe lub całkowite zwolnienie z ponoszenia odpłatności za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej, jest niezgodne z jej żądaniem, tj. gdy organ I instancji nie widzi zasadności przyznania stronie ulgi w postaci całkowitego zwolnienia, a częściowe zwolnienie zostało zastosowane uwzględniając rzeczywistą sytuację finansową strony, czyli uwzględniając jej możliwości.
Czy w przypadku, gdy strona nie wyraziła zgody na zawarcie umowy, prawidłowe będzie wydanie jednej decyzji administracyjnej, gdzie w sentencji wskażemy w pkt 1 - ustalić odpłatność, a w pkt 2 - odmówić całkowitego zwolnienia z odpłatności lub w dwóch odrębnych decyzjach administracyjnych wydanych w jednym czasie, tj. decyzji ustalającej wysokość odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS i decyzji odmawiającej całkowitego lub częściowego zwolnienia z ponoszenia odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS, poprzedzonej pismem informującym o odmowie zgodnie z art. 79a ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego?
ODPOWIEDŹ
Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX