Czy prawidłowa jest interpretacja, że operat szacunkowy określający wartość gruntów rolnych, do celu pomniejszenia należności, winien być sporządzony w dniu faktycznego wyłączenia tych gruntów rolnych z produkcji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 21 stycznia 2021 r.

PYTANIE

Inwestor zawiadomił starostę o dacie faktycznego wyłączenia gruntów rolnych z produkcji (na które wcześniej uzyskał zezwolenie za opłatą) oraz jednocześnie wnioskuje o obniżenie nałożonych należności o wartość rynkową tych gruntów. Do wniosku dołączono operaty szacunkowe określające wartości gruntów rolnych objętych decyzją. Operaty zostały sporządzone w czerwcu 2019 roku. Faktyczne wyłączenie nastąpiło w grudniu 2020 r. Artykuł 12 ust. 6 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1161) – dalej u.o.g.r.l. stanowi, że należność pomniejsza się o wartość gruntu, ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w obrocie gruntami, w dniu faktycznego wyłączenia tego gruntu z produkcji. Tut. urząd spotkał się z interpretacją art. 12 ust. 6 u.o.g.r.l., że operat szacunkowy określający wartość gruntów rolnych, do celu pomniejszenia należności, winien być sporządzony w dniu faktycznego wyłączenia gruntów rolnych z produkcji.

Czy termin sporządzenia operatów (czerwiec 2019 r.) oraz faktyczne wyłączenie gruntów rolnych w grudniu 2020 r., sprawia, że w świetle interpretacji art. 12 ust. 6 u.o.g.r.l. są one nieaktualne i nie mogą stanowić podstawy do obniżenia należności?

Czy prawidłowa jest interpretacja, że operat szacunkowy określający wartość gruntów rolnych (lub inny dokument), do celu pomniejszenia należności, winien być sporządzony w dniu faktycznego wyłączenia tych gruntów rolnych z produkcji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX