Czy pracownikowi, który wyrokiem sądu został dopuszczony do pracy na dotychczasowym stanowisku, należy się urlop wypoczynkowy za okres, w którym nie świadczył pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pietruszyńska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 2 sierpnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy pracownikowi, który wyrokiem sądu został dopuszczony do pracy na dotychczasowym stanowisku, przy zachowaniu dotychczasowych warunków pracy i płacy, należy się urlop wypoczynkowy za okres, w którym pracownik nie świadczył pracy?

Dnia 27 stycznia 2015 r. w ramach porozumienia stron została rozwiązana umowa o pracę. Pracownik zakwestionował to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i odwołał się do sądu pracy. Dnia 31 maja 2016 r. zapadł wyrok sądu o dopuszczenie pracownika do pracy oraz sąd postanowił, że stosunek pracy nie uległ rozwiązaniu. Pracownik zwrócił się z wnioskiem o urlop za okres, w którym nie świadczył pracy, dotyczy to okresu pomiędzy 28 stycznia 2015 r. a 31 maja 2016 r.

Czy za 2015 r. i 2016 r. pracownikowi należy się urlop wypoczynkowy?

W tym okresie pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, a następnie na zasiłku macierzyńskim. Proszę o wskazanie podstawy prawnej z której wynika obowiązek udzielenia bądź nie udzielenia urlopu wypoczynkowego pracownikowi za wyżej wskazany okres.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX