Czy pracownikowi, któremu pozostało 13 dni urlopu przysługuje prawo do otrzymania świadczenia urlopowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pietruszyńska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 17 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Nie tworzy ZFŚS. Nie poinformowała pracowników o tym, że nie będzie w 2017 r. wypłacać świadczenia urlopowego. Pracownik zatrudniony obecnie na umowę o pracę na czas określony do 30 czerwca 2017 r. ma do wykorzystania jeszcze 13 dni urlopu wypoczynkowego za 2015 r.

Czy w przypadku kiedy nie wykorzysta kalendarzowo 13 dni urlopu pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane dni i świadczenie urlopowe?

Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Czy tak jakby pracownik pracowałby cały rok czy za 6 miesięcy?

Czy pracodawca powinien wypłacić i jedno świadczenie i drugi ekwiwalent?

W tej samej firmie pracuje również druga osoba, która również ma umowę o pracę na czas określony do 30 czerwca 2015 r., ale obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Do końca 2014 r. ma wykorzystane wszystkie dni urlopu, pozostają tylko 13 dni za 2017 r.?

Czy ta osoba również ma otrzymać ekwiwalent za 13 dni i świadczenie urlopowe czy tylko ekwiwalent, a świadczenie urlopowe już nie jeśli tego urlopu fizycznie nie wykorzysta?

Czy świadczenie urlopowe jest liczone na rok czy w stosunku proporcjonalnym do okresu zatrudnienia i w jakiej wysokości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX