Czy pracownikom wysłanym w 3 miesięczną podróż służbową przysługują diety zwolnione z podatku dochodowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia 3 pracowników. Podatnik chce wyjechać do Niemiec na okres kilku miesięcy (zapewne ponad 3) by tam świadczyć usługi budowlane. Nie będzie to wykonywanie innych czynności niż wynikające z umów zawartych z tymi pracownikami. Będziemy mieć zatem do czynienia z wykonywaniem zadań służbowych, na polecenie pracodawcy, poza stałym miejscem wykonywania pracy.

Czy w tej sytuacji, jeśli w umowach o pracę zawartych z tymi pracownikami nie zostanie dokonana zmiana w zakresie miejsca wykonywania pracy, można przyjąć, że mamy do czynienia z podróżą służbową, a diety i inne należności wypłacone pracownikom w związku z przebywaniem w podróży służbowej będą korzystały ze zwolnienia w podatku dochodowym, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 u.p.d.o.f.?

Nie będzie to wykonywanie innych, a tych samych czynności, które określono w umowie, niezasadnym wydaje się więc stosowanie 3-miesięcznego kryterium, dla rozstrzygnięcia czy będzie to podróż służbowa czy oddelegowanie. Ponadto z orzeczeń sądów administracyjnych wydaje się niekiedy wypływać wniosek, że jeśli pracodawca nie dokona zmian w umowie o pracę odnośnie miejsca wykonywania pracy, to de facto od jego rozstrzygnięcia zależy czy w danej sytuacji mamy do czynienia z podróżą służbową czy oddelegowaniem.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX