Czy pracownik (ojciec) może skorzystać z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez matkę? - OpenLEX

Czy pracownik (ojciec) może skorzystać z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez matkę?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Skibińska Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik (ojciec) chciałby skorzystać z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przez matkę. W tym czasie matka dziecka również chce korzystać z urlopu rodzicielskiego jednocześnie łącząc urlop rodzicielski z pracą na 1/5 etatu. Pracownik-ojciec chciałby wykorzystać 6 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Czy jest możliwość, żeby w sytuacji opisanej powyżej złożyć wniosek o urlop rodzicielski "z góry" z płatnością 80%? Jeśli tak, to czy pracownik może wykorzystać urlop w dwóch trzytygodniowych częściach.

Czy jeśli matka dziecka zdecyduje się na urlop rodzicielski, ale dopiero po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, to pracownik-ojciec będzie mógł zawnioskować o pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego? Jeśli tak, to jak on będzie rozliczany. Czy wtedy pracownik (ojciec) będzie miał wypłacane 100% podstawy zasiłku przez pierwsze 6 tygodni, czy też matka dziecka korzystająca w tym czasie z urlopu rodzicielskiego? Czy może okres ten jest wtedy proporcjonalnie dzielony? Czy w tej opcji jest możliwe wykorzystanie urlopu w dwóch trzytygodniowych częściach?

Prosiłabym również o analizę tego samego przypadku, ale w sytuacji gdy pracownik chciałby wykorzystać 8 tygodni urlopu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX