Czy pracownik mający nieobecność usprawiedliwioną niepłatną trwającą ponad 30 dni ma prawo do bezpłatnych świadczeń z opieki zdrowotnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 6 czerwca 2017 r.

PYTANIE

Czy pracownik mający nieobecność usprawiedliwioną niepłatną trwającą ponad 30 dni ma prawo do bezpłatnych świadczeń z opieki zdrowotnej?

Pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182 dni) nie otrzymał świadczenia rehabilitacyjnego. Nadal leczy się na to samo schorzenie, a pracodawca nie chce z nim rozwiązywać umowy o pracę – chce poczekać, aż pracownik zakończy leczenie, odzyska zdolność do pracy potwierdzoną orzeczeniem lekarza medycyny pracy i wróci na swoje stanowisko. Na czas od dnia przypadającego po wyczerpaniu okresu zasiłkowego do dnia powrotu do pracy pracownik ma nieobecność usprawiedliwioną niepłatną, która trwa już ponad 30 dni.

Czy nieobecność usprawiedliwiona niepłatna powyżej 30 dni spowoduje utratę przez pracownika prawa do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej (leczenie szpitalne, ewentualne operacje, wizyty u lekarzy specjalistów itp.)?

Czy gdyba pracodawca, zamiast nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej, udzielił pracownikowi na jego wniosek urlopu bezpłatnego po wyczerpaniu okresu zasiłkowego aż do momentu odzyskania przez pracownika zdolności do pracy, to czy taki urlop trwający ponad 30 dni powoduje, że począwszy od 31. dnia pracownik traci prawo do bezpłatnej opieki medycznej?

Czy ewentualne przyznanie pracownikowi przez ZUS renty z tytułu niezdolności do pracy (pracownik złożył wniosek, ale nie ma jeszcze decyzji) oraz jednoczesne zawnioskowanie przez pracownika o urlop bezpłatny na czas otrzymania renty nie spowoduje utraty prawa do bezpłatnej opieki medycznej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX