Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2011 r.

PYTANIE

Autorzy VGK w temacie zaliczania wydatków z tytułu używania pojazdów w działalności gospodarczej przez pracowników wysnuwają tezę, że należy żądać od pracowników faktur za paliwo, aby móc udokumentować przed urząd skarbowy faktycznie poniesione wydatki. Moim zdaniem jest w tym lekka przesada.

W sprzedaży są wzory ewidencji przebiegu pojazdu dla właścicieli firm, które zawierają rubryki na przebieg pojazdu i kolumny do wpisywania poniesionych wydatków. Po podsumowaniu miesiąca w koszty zalicza się faktycznie poniesione wydatki w granicach przebiegu. To jest oczywiste i zrozumiałe. Natomiast w przypadku ewidencji dla pojazdów prywatnych używanych przez pracowników na podstawie umowy z pracodawcą rubryk do wpisywania faktur nie ma, posiadają jedynie rubrykę na uwagi i podpis pracodawcy. Poza tym jeśli pracownik jedzie w delegację swoim samochodem tzn. np. zatankowanym 2 dni temu przez innego domownika i nie musi kupować paliwa więc skąd ma mieć fakturę, a ponadto pracodawcę nie powinno interesować czym on jechał wystarczy że wykonał zadanie i był tam gdzie trzeba. Skoro przepisy pozwalają zaliczać do kosztów wydatki w wysokości stawek za km, a nie mówią o faktycznych poniesionych wydatkach. A ponadto jeśli pracownik miałby mercedesa i fakturę na zakup 60 litrów paliwa, a delegacja była na 30 km. Po co ta faktura skoro do kosztów można tylko zaliczyć za 30 km?

W moim pojęciu jest to pozbawione sensu.

Proszę wyjaśnić dokładnie jak rozliczać właścicieli firm, a jak pracowników? Czy w obu przypadkach prowadzić zestawienie kilometrów i wydatków czy nadal tylko u właścicieli, a pracownik ma tylko okazać faktury?

Wydawnictwo zajmujące się akcesoriami podatnika wydało dwa rodzaje ewidencji z kosztami eksploatacji i bez kosztów. Dlatego wydaje się ze jedna jest dla właścicieli a druga dla pracowników.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację