Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Pietruszyńska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 19 października 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownica posiadająca znaczny stopień niepełnosprawności 02-P w dniu 15 czerwca 2016 r. urodziła dziecko. Od dnia porodu pracownicy na jej wniosek przyznano urlopie macierzyński i rodzicielski w ciągłości. W sierpniu pracownik- ojciec dziecka wystąpił z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy nad dzieckiem w związku z pobytem matki dziecka w szpitalu. Pracownik- ojciec dziecka do 2 października 2016 r. wykorzystał przysługujący mu zasiłek opiekuńczy, a matka dziecka nadal przebywa w szpitalu. Od 3 października 2016 r. pracownik dostarczył zwolnienie chorobowe na siebie.

Czy pracownica przebywająca w szpitalu może zrzec się zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego na rzecz ojca dziecka do momentu wyjścia ze szpitala?

Jakie są niezbędne dokumenty w takiej sytuacji, które musi uzupełnić matka dziecka, a jakie ojciec dziecka?

Co w sytuacji, gdy matka dziecka ze znacznym stopniem niepełnosprawności wyjdzie ze szpitala, czy ojciec dziecka nadal może korzystać z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego?

Czy w takiej sytuacji matka dziecka dostarcza do zakładu pracy zwolnienia lekarskie na siebie, czy może powinna wrócić do pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?