Czy pracodawca sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, może zwiększyć ZFŚS o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 3 stycznia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na świadczenie przedemerytalne, osiągnął wiek ustawowy i ZUS przyznał mu prawo do emerytury. Regulamin gospodarowania ZFŚŚ u pracodawcy przewiduje prawo do pomocy socjalnej, mimo nie tworzenia odpisu, osobom pobierającym świadczenie przedemerytalne. Ponadto pracodawca sprawuje opiekę nad emerytami i rencistami - byłymi pracownikami.

Czy z chwilą nabycia (decyzja ZUS) uprawnień do emerytury przez osobę, która rozwiązała stosunek pracy w związku z przejściem na świadczenie przedemerytalne, pracodawca sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i recistami może zwiększyć Fundusz o 6,25% na "emeryta"? Czy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, a następnie przechodzi na emeryturę, z tego świadczenia płatnego przez ZUS, jest "emerytem" zakładu pracy, który sprawuje opiekę socjalną nad emerytami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX