Czy pracodawca prawidłowo ustalił limit godzin nadliczbowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rycak Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2008 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

1. U pracodawcy obowiązuje podstawowy rozkład czasu pracy. Pracodawca zarządził prace w 4 soboty, które zgodnie z rozkładem czasu pracy są dniami wolnymi od pracy. Następnie w zamian za pracę w soboty udzielił pracownikom 4 dni wolnych od pracy w trwającym okresie rozliczeniowym.

Czy w takiej sytuacji praca w te soboty powinna być wliczona do rocznego limitu godzin nadliczbowych?

Należy zaznaczyć, że pracownicy pracowali w soboty 8 godzin (tj. bez godzin nadliczbowych).

2. Spotkaliśmy się z zarzutem poważnej instytucji, że źle ustaliliśmy w regulaminie pracy (uzgodnionym ze związkami zawodowymi) roczny limit godzin nadliczbowych. Został on ustalony w następujący sposób cyt:

"4. Ustala się roczny limit godzin nadliczbowych występujących w związku z okolicznościami określonymi w pkt 2 b), który nie może przekraczać dla poszczególnych pracowników 416 godzin w roku kalendarzowym, przy zachowaniu zasady, że tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym".

Zarzucono nam, że cyt.:

"ustalony w regulaminie pracy roczny limit godzin nadgodzin - 416 oceniono jako sprzeczny z art. 131 § 1 k.p. bowiem nie odliczono od tego limitu - średnio na każdego pracownika 5 tygodni urlopu". Zarzut ten postawiono w oparciu o art. 16 lit. b dyrektywy 2003/88/WE.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX