Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 30 czerwca 2015 r.
Autor odpowiedzi: Brzezińska Alicja
Odpowiedzi udzielono: 23 listopada 2009 r.

PYTANIE

Pracownik samorządowy, zatrudniony na stanowisku urzędniczym został prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione umyślnie. O wymierzonej karze sąd powiadomił pracodawcę pisemnie.

Czy pracodawca powinien tego pracownika zwolnić z pracy?

Jeżeli tak, to czy podstawą rozwiązania stosunku pracy może być art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację