Czy pracodawca powinien wypłacić odprawę pracownikowi, jeżeli zwolnienie z pracy nastąpiło nie z winy pracownika, ale podjął on pracę u tego samego pracodawcy na innym stanowisku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Borysewicz Anna
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rada miejska przystąpiła do likwidacji straży miejskiej. 28 grudnia 2016 r. strażnik otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie z pracy (do 31 marca 2017 r.). W między czasie, z pracy w urzędzie miejskim odchodzi pracownik zatrudniony na stanowisku: robotnik gospodarczy - konserwator (stanowisko obsługi). Ww. strażnik z dniem 1 lutego 2017 r. chciałby przejść na to wolne stanowisko. Jeżeli przeniesie się go na podstawie art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych, pracownik, o którym mowa w ust. 1, zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko.

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy, na postawie porozumienia, z dniem 31 stycznia i z dniem 1 lutego 2017 r. podpisanie nowej umowy o pracę?

Jak w takiej sytuacji z 3 miesięczną odprawą, ponieważ zwolnienie z pracy nastąpiło nie z winy pracownika, ale on podjął pracę u tego samego pracodawcy, na innym stanowisku, z niższym ok. 1000,00 zł brutto wynagrodzeniem miesięcznym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX