Czy pracodawca powinien skierować na wstępne badania lekarskie pracownika, który oprócz samego kierowania pojazdem ciężarowym będzie wykonywał prace na wysokości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 15 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca zatrudnia pracowników na stanowisku "Kierowca samochodu ciężarowego" pow. 3,5 t. w transporcie międzynarodowym. Pracownik ma za zadanie prowadzić samochód oraz typowe prace obsługowe podczas za ładunku.

Czy okresowe badania lekarskie kierowców kategorii C, które kierowcy przedstawiają do uzyskania wymiany prawa jazdy w urzędzie mogą być traktowane jako badania lekarskie dopuszczające do pracy na stanowisku "kierowcy samochodu ciężarowego"?

Pracownik jest narażony na czynniki uciążliwe i niebezpieczne tj. wymuszona pozycja, monotonia, praca nocna, praca na wysokości, stres, kierowanie samochodem służbowym, ręczne prace transportowe. W badaniach lekarskich, które pracownik dostarcza do urzędu w celu wymiany prawa jazdy nie ma zaznaczonych ww. czynników, ale badania są wydawane na podstawie art. 229 § 4a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Na jakiej podstawie można stwierdzić czy pracownik może pracować na wysokości np. zabezpieczanie ładunku, odśnieżanie auta, itp.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX