Czy pracodawca powinien pisemnie poinformować pracownika o terminie wybrania dnia wolnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 2 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W zakładzie pracy obowiązuje 3 miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym, świadczący pracę w godz. 7.00-15.00 od poniedziałku do piątku, w m-cu listopadzie br. w sobotę (a więc w dniu dla niego wolnym od pracy) odbył podróż służbową trwającą 2 i pół godziny, której celem było dowiezienie w dane miejsce dokumentów na polecenie pracodawcy. W związku z powyższym pracodawca udzieli pracownikowi całego dnia wolnego.

Czy powinien pisemnie poinformować pracownika o terminie wybrania dnia wolnego i pracownik musi go wybrać w tym danym dniu, czy pracodawca powinien jednak ten termin uzgodnić z pracownikiem?

Czy poza udzieleniem dnia wolnego pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty pod koniec grudnia 100% dodatku do wynagrodzenia w związku z przekroczeniem średniotygodniowej normy czasu pracy?

Jak sprawdzić, czy ta norma na pewno została przekroczona przy założeniu, że w październiku pracownik ten miał 8 godzin i 45 minut nadliczbowych, za które udzielono mu na jego wniosek czasu wolnego?

W miesiącu listopadzie pracował dodatkowo 2,5 godziny w sobotę, za którą pracodawca udzieli mu dnia wolnego, a w m-cu grudniu założono, że będzie pracował codziennie po 8 godzin bez żadnych godzin nadliczbowych.

Jak obliczyć, że nastąpiło przekroczenie średniotygodniowe, a jeśli wystąpiło, to za ile godzin należy wypłacić 100% dodatek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX