Czy pracodawca poniesie konsekwencje w razie kontroli inspekcji pracy za dopuszczenie do pracy pracownika bez pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 17 grudnia 2019 r.

PYTANIE

W dniu 01.09.2019 r. pracodawca zawarł umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z osobą, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemającą 15 lat. Osoba ta została skierowana przez Cech Rzemiosł Różnych, do odbycia nauki zawodu. Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego przygotował Cech. Ze względu na to, że pracownik ma dopiero 14 lat, przed zawarciem umowy należało, oprócz zgody opiekuna prawnego, uzyskać pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej. Na dzień 01.09.2019 r., czyli dzień zawarcia umowy o pracę takiej opinii pracodawca nie posiadał. Opinia w sprawie udzielenia zezwolenia na zatrudnienie młodocianego w celu nauki zawodu została wydana 15.10.2019 r. Po uzyskaniu pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej Cech sporządził kolejną umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, z tym że teraz z datą 15.10.2019 r. Pracownik został jednak zgłoszony do ubezpieczenia w ZUS od 01.09.2019 r. Pracownik przyucza się do zawodu od września. Za miesiące wrzesień i październik 2019 r. otrzymał wynagrodzenie, którego odbiór potwierdził podpisem na liście płac. Zostały także odprowadzone składki do ZUS.

Co w tej sytuacji z pierwszą umową, wypłaconym już wynagrodzeniem i odprowadzonymi do ZUS składkami za miesiące wrzesień i październik 2019 r.? Czy pracodawca poniesie konsekwencje w razie kontroli inspekcji pracy za dopuszczenie do pracy pracownika bez pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX