Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 14 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Nauczycielowi polecono podpisanie umowy w zakresie powierzenia mienia z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się (124 k.p.).Odpowiedzialność dotyczy pracowni polonistycznej i wszystkich w niej znajdujących się sprzętów audio-wideo o wartości ok 20 tys. zł. Nauczyciel w tej pracowni ma tylko 5 lekcji w tygodniu i w związku z tym nie jest w stanie skutecznie nadzorować powierzonego mienia. Lekcje w tej pracowni odbywają się przez cały tydzień i prowadzą je różni nauczyciele (około 12 osób), którzy nie mają podpisanej współodpowiedzialności z powierzone mienie tej pracowni.

Czy działanie pracodawcy jest zgodne z prawem i może wymusić na pracowniku podpisanie takiej umowy?

Czy w tej sytuacji pracodawca może zwolnić nauczyciela za brak podpisania umowy o powierzeniu mienia?

Czy w tej sytuacji pracodawca może zwolnić nauczyciela podlegającego szczególnej ochronie na podstawie art. 32 ustawy o związkach zawodowych za brak podpisania umowy o powierzeniu mienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?