Czy pracodawca może zignorować wniosek pracownika uprzywilejowanego o pracę zdalną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegorczyk Maja
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 6719 § 6 k.p. pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3, pracownicy w ciąży, pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia, a także pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, o wykonywanie pracy zdalnej, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika.

Czy jeśli pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek, a w terminie 7 dni nie odmówił (wraz z podaniem uzasadnienia, że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika), oznacza to, że wniosek został uwzględniony lub pracownik może pracować zdalnie zgodnie z wnioskiem w którym określił wszystkie zasady takie jak w porozumieniu?

A jeżeli nie, to czy po złożeniu takiego wniosku i upływie 7 dni, pracownik może pracować zdalnie zgodnie z wnioskiem, aż do czasu podjęcia jakiejkolwiek decyzji przez pracodawcę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX