Czy pracodawca może ustalać okresu użytkowania obuwia ochronnego stosowanego w zakładzie, które jest środkiem ochrony... - OpenLEX

Czy pracodawca może ustalać okresu użytkowania obuwia ochronnego stosowanego w zakładzie, które jest środkiem ochrony indywidualnej?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 5 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kościukiewicz Kazimierz
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2012 r.

PYTANIE

Przepis art. 2378 § 1 Kodeksu pracy mówi, iż "pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego."

W zakładzie istnieje obowiązek stosowania obuwia ochronnego na poszczególnych stanowiskach pracy.

Czy w tzw. "Tabeli rozdziału śoi" obuwie ochronne może być przydzielane na zasadzie zapisu "Do zużycia", czy też musi być określony czasokres, po którym pracownik dostaje nowe obuwie niezależnie od zużycia poprzedniej pary?

Zapis "do zużycia" w przypadku obuwia ochronnego oznacza "do momentu utraty jego funkcji ochronnych". Zapis "do zużycia" pozwala na optymalne wykorzystanie obuwia, zużycie obuwia również wypada różnie w zależności od egzemplarza czy też pracownika go stosującego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?