Czy pracodawca może skierować pracownicę, opiekującą się dzieckiem w wieku poniżej 4 lat, do pracy w godzinach nadliczbowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Rycak Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2018 r.

PYTANIE

W urzędzie miejskim większość pracowników zatrudniona jest w systemie równoważnego czasu pracy. Dla tych pracowników ustalono następujący rozkład czasu pracy w dniach:

a) poniedziałek, środa, czwartek, czas pracy w godzinach od 7.30 do 15.30,

b) we wtorek czas pracy w godzinach od 7.30 do 16.30,

c) w piątek czas pracy w godzinach od 7.30 do 14.30.

Pracownica urzędu, opiekująca się dzieckiem w wieku poniżej 4 lat, w momencie powrotu po urlopach związanych z macierzyństwem w związku z art. 148 pkt 3 k.p., złożyła do pracodawcy oświadczenie o braku zgody na wykonywanie pracy powyżej 8 godzin we wtorek w systemie równoważnego czasu pracy. Pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jej czasu pracy (tj. za 1 godzinę od 15:30 – 16:30). Również w momencie powrotu do pracy po urlopach związanych z macierzyństwem, w związku z art. 42 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych oraz art. 178 § 2 k.p., pracownica złożyła oświadczenie, w którym wyraziła zgodę na wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych.

Czy przy wyrażonych w powyższy sposób oświadczeniach, pracodawca może skierować pracownicę do pracy w godzinach nadliczbowych oraz w jakie dni tygodnia? Czy i jeśli tak – to kiedy, w omawianym przypadku, możemy mówić o wystąpieniu pracy w godzinach nadliczbowych we wtorek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX