Czy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem z powodu długotrwałej choroby mając decyzję ZUS, że pracownik nie rokuje na wyzdrowienie i jest częściowo niezdolny do pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Skibińska Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 23 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik jest długotrwale chory. Przebywał od 21 grudnia 2015 r. do 20 czerwca 2016 r. na zwolnieniu lekarskim, a następnie do 17 listopada 2016 r. pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Następnie złożył wniosek o przyznanie dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, jednakże odmówiono mu prawa. W piśmie wskazano, że lekarz orzecznik orzekł brak okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, ponieważ jest częściowo niezdolny do pracy w związku z czym może wystąpić o przyznanie renty. Pracownik od dnia 18 listopada 2016 r. nie świadczy pracy przedstawiając orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, który potwierdził jego częściową niezdolność do 30 listopada 2017 r., stwierdzając brak rokowań na poprawę stanu zdrowia. Poinformował, że złożył dokumenty w ZUS-ie o przyznanie renty. Aby sprawdzić czy czasowa niezdolność pozwoli mu wrócić do pracy na stanowisko pracownika fizycznego przeprowadziliśmy badania kontrolne, w wyniku których lek. med. pracy orzekł "niezdolność do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku".

Czy pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem z przyczyn niezawinionych (art. 53) z powodu długotrwałej choroby, mając decyzję ZUS że pracownik nie rokuje na wyzdrowienie i jest częściowo niezdolny do pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX