Czy pracodawca może przyznać pracownikowi dłuższy urlop niż wynika to z okresu przepracowanego przez pracownika w roku ustania stosunku pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sokołowska Anna
Odpowiedzi udzielono: 18 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę z pracownicą zatrudnioną na czas nieokreślony z powodu redukcji etatu z przyczyn ekonomicznych zakładu. Pracownicę obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca chce skrócić okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Pracownica ma prawo do 26 dni urlopu. W 2017 r. wykorzystała 1 dzień urlopu za rok 2017. Pracownicy pozostało do wykorzystania 10 dni urlopu. Zgodnie z Regulaminem ZFŚS pracownikowi przysługuje dofinansowanie do wczasów we własnym zakresie po wykorzystaniu 14 kolejnych dni kalendarzowych z bieżącego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca po zastosowaniu wypowiedzenia zamierza udzielić pracownikowi urlopu w terminie od 02.05 do 16.05.2017 r. – za urlop pracodawca chce wypłacić zgodnie z ZFŚS "wczasy we własnym zakresie" a od 17.05.2017 r. zamierza zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Czy jeżeli pracodawca wypowie umowę o pracę w kwietniu z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31.05.2017 r. to czy pracownicy można udzielić więcej urlopu niż się proporcjonalnie należy?

Czy jeżeli pracownik zawnioskuje i wykorzysta w okresie od 18.04.2017 r. do 27.04.2017 r. pojedyncze dni urlopu wypoczynkowego to czy pracodawca może udzielić więcej dni urlopu wypoczynkowego niż przysługuje pracownicy po złożeniu wypowiedzenia tak aby pracownik otrzymał dofinansowanie do wczasów we własnym zakresie z ZFŚS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX