Czy pracodawca może przeprowadzić kontrolę wykorzystywania zwolnienia lekarskiego i w konsekwencji nie wypłacić wynagrodzenia... - OpenLEX

Czy pracodawca może przeprowadzić kontrolę wykorzystywania zwolnienia lekarskiego i w konsekwencji nie wypłacić wynagrodzenia chorobowego?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca, który zgłosił do ubezpieczenia społecznego powyżej 20 ubezpieczonych - przeprowadził kontrolę prawidłowości korzystania ze zwolnienia lekarskiego pracownika. I ustalił, że pracownik wykorzystywał je niezgodnie z prawem. W konsekwencji pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia chorobowego pracownikowi. Czy pracodawca miał prawo nie wypłacić wynagrodzenia za pracę czy też należało wystąpić do ZUS o wydanie decyzji w sprawie - a wynagrodzenie wypłacić w terminie (ewentualnie w sytuacji decyzji ZUS podtrzymującej stanowisko zażądać zwrotu wynagrodzenia chorobowego)?Czy przepis art. 59 ust. 12 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ma zastosowanie do pracodawcy który zgłosił do ubezpieczenia społecznego powyżej 20 pracowników? (pracodawca nawet ten zatrudniający pow. 20 pracowników, nie ma prawa wydać decyzji w sprawie)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX