Czy pracodawca może przedłużyć pracownikowi umowę o pracę w trakcie niezdolności do pracy oraz niekierować go na badania okresowe ze względu na stan epidemii?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca po rozmowie kwalifikacyjnej postanowił zatrudnić pracownika na 3-miesięczny okres próbny na stanowisku elektromonter. Pracownik dostarczył orzeczenie lekarskie z badań wstępnych ważne 2 miesiące i w konsekwencji pracownik został zatrudniony na okres ważności badań lekarskich od 11.09 do 08.11.2020 r. Pracodawca chciałby zawrzeć z nim umowę na czas określony. Postanowił w ostatnim tygodniu obowiązywania umowy skierować pracownika na badania okresowe, ale pracownik się rozchorował.

Czy umowa z pracownikiem się rozwiąże z okresem obowiązywania, a następnie pracodawca może go ponownie skierować na badania wstępne i zatrudnić na czas określony (jeśli uzyska on zgodę lekarza)?

Czy też pracodawca może zawrzeć umowę na czas określony, wychodząc z założenia, że badanie wstępne było wykonane a badania okresowe ulegają przedłużeniu z uwagi na COVID-19?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX