Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik podczas kierowania pojazdem stracił przytomność na kilka sekund, powodując wypadek komunikacyjny z innym kierowcą. Pracownik w czasie wysłuchania przyznał się, że przypadki omdlenia zdarzały mu się w przeszłości a na karcie informacyjnej ze szpitala dostał szereg zaleceń z zakresu badań kardiologicznych oraz neurologicznych. Pracownik kolejnego dnia roboczego zamierzał wrócić do pracy – pracodawca obawiając się o bezpieczeństwo nie dopuścił pracownika do wykonywania obowiązków, wysyłając go na badania kontrolne. W związku z tym, że badania kontrolne w dużej części opierają się wywiadzie z pracownikiem, pracodawca ma obawy, że pracownik może nie powiedzieć prawdy o występujących omdleniach oraz zawrotach głowy.

Czy pracodawca może wpisać na skierowaniu konkretny powód wysłania pracownika na badania kontrolne (omdlenia, utrata przytomności podczas prowadzenia pojazdu)?

Czy w przypadku pozytywnego przejścia badania kontrolnego przez pracownika pracodawca może nie dopuścić pracownika do wykonywanych dotychczasowych obowiązków obawiając się, że pracownik z powodu możliwych przyszłych omdleń podczas kierowania pojazdem może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia innych uczestników drogi?

Czy pracodawca mający wątpliwości (które nie są potwierdzone przez lekarza medycyny pracy) dotyczące stanu zdrowia pracownika, może pracownika przenieś do innych obowiązków mimo sprzeciwu pracownika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?