Czy pracodawca może odprowadzić tylko swoje składki od nieodpłatnego świadczenia, jeżeli nie ma z czego potrącić składek... - OpenLEX

Czy pracodawca może odprowadzić tylko swoje składki od nieodpłatnego świadczenia, jeżeli nie ma z czego potrącić składek pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik korzysta w firmie z pakietu sportowego (możliwość uczęszczania na różne zajęcia sportowe w ramach abonamentu), który opłaca w całości pracodawca ze środków obrotowych firmy. Na początku miesiąca z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę. W związku z tym, że pracownik miał przez kilka dni nieobecność niepłatną nie otrzymał za ten miesiąc wynagrodzenia za pracę. W związku z tym powstał problem z zapłatą składki ZUS oraz podatku od nieodpłatnego świadczenia jakim jest oferowany pracownikowi pakiet sportowy. O ile pakiet sportowy jako przychód ze stosunku pracy, który można wykazać pracownikowi w deklaracji PIT bez zapłaty podatku (podatek pracownik zapłaci przy rozliczeniu rocznym), o tyle powstał problem z zapłatą składki ZUS od wartości tego świadczenia.

Czy w takiej sytuacji zakład pracy powinien naliczyć i odprowadzić składki za pracownika i swoje i odprowadzić je do ZUS, czy może powinien naliczyć tylko swoje składki od wartości tego świadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?