Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej pracownikom tzw. uprzywilejowanym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegorczyk Maja
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej pracownika:

·

o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 k.p.

·

w ciąży,

·

wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia,

·

sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności.

Odmowa uwzględnienia wniosku pracownika, o którym mowa powyżej jest dopuszczalna tylko wówczas, jeśli nie jest możliwe wykonywanie pracy zdalnej ze względu na jej organizację lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. U pracodawcy funkcjonuje hybrydowy styl pracy, który zakłada pracę w biurze przez minimum 10 dni roboczych w miesiącu.

Czy pracodawca może odmówić świadczenia całkowitej pracy zdalnej przez pracownika uprawnionego, o którym mowa powyżej, gdyż oczekuje świadczenia pracy w biurze przez minimum 1 dzień w tygodniu z uwagi na potrzebę "obróbki" poczty papierowej u tego pracownika (z uwagi na jego zakres obowiązków) i zaproponować mu rozwiązanie pośrednie, czyli poza modelem funkcjonującym u pracodawcy (hybryda min.10 dni w miesiącu w biurze), zakładającym np. pracę 1 dzień/tydzień w biurze czy powinien całkowicie odmówić - z uwagi na organizację pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX