Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jestem pracownikiem korpusu służby cywilnej od 10 lat. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Moje wynagrodzenie ustalane jest na podstawie mnożnika kwoty bazowej. W kwietniu br. została na mocy ustawy budżetowej ustalona nowa kwota bazowa na rok 2020. Wg mojego mnożnika i obowiązującej kwoty bazowej powinnam dostać podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego brutto: 210 zł. Kierownik jednostki postanowił, iż nie podniesie mi wynagrodzenia zgodnie z nową kwotą bazową a obniży mi mnożnik kwoty bazowej tak, abym została na tym samym wynagrodzeniu, jakie do tej pory miałam. Zmiana taka jest mu niezbędna, by wygenerować oszczędności w funduszu wynagrodzeń, które pozwolą mu zwiększyć wynagrodzenia innym pracownikom merytorycznym, których dopiero co zatrudnił i planuje zatrudnić kolejnego, i jak twierdzi, chce zapewnić sobie, żeby nie odeszli z pracy ze względu na zbyt niskie wynagrodzenie. Jestem pracownikiem działu finansowo-księgowego i wraz z współpracownicą jesteśmy w tej samej sytuacji.

Czy pracodawca, ma prawo zmienić nam mnożnik kwoty bazowej na mniejszy niż mamy, mimo iż weszła w życie ustawa budżetowa, która działa na korzyść pracowników korpusu służby cywilnej, a zatrudniając przy tym nowych pracowników?

Na jakiej zasadzie powinien to zrobić: porozumienia czy wypowiedzenia zmieniającego?

Czy wypowiedzenie zmieniające musi uzasadnić?

Czy jeżeli podpiszę wypowiedzenie mogę odwołać się do Sądu Pracy?

Czy może zmniejszyć mi wynagrodzenie argumentując to potrzebą utrzymania w pracy innych pracowników i potrzeba zatrudnienia nowego?

Zaznaczam iż moje wynagrodzenie na stanowisku głównego księgowego sięga niewiele powyżej najniższej krajowej. Dodatkowo zaznaczam iż nie otrzymałam nigdy w czasie swojej kariery zawodowej nagany a oceny okresowe są na poziomie oczekiwań.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?