Czy pracodawca dokonuje przeliczenia potrącenia wynagrodzenia pracownika, która była uznana za nieobecność usprawiedliwioną, a... - OpenLEX

Czy pracodawca dokonuje przeliczenia potrącenia wynagrodzenia pracownika, która była uznana za nieobecność usprawiedliwioną, a później uznana za zwolnienie lekarskie płatne?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowacka Izabela
Odpowiedzi udzielono: 12 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy pracodawca dokonuje przeliczenia potrącenia wynagrodzenia pracownika, która była uznana za nieobecność usprawiedliwioną, a później uznana za zwolnienie lekarskie płatne (potwierdzenie z ZUS nowego okresu zasiłkowego)?

Pracownik przebywał na zwolnieniu od 20.01.2020 roku do 17.07.2020 r., za które otrzymał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Pracownik od dnia 20.07.2020 do 20.08.2020 r. przebywał na nowym zwolnieniu lekarskim jednak z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego zakład pracy potraktował tą nieobecność jako usprawiedliwiona niepłatną i tak też dokonał potrącenia wynagrodzenia. Kwota potrącenia wynagrodzenia za nieobecność usprawiedliwioną niepłatną różni się od potrącenia wynagrodzenia za chorobę. Zakład pracy zwrócił się z zapytaniem do ZUS czy jest to nowy okres zasiłkowy i po paru tygodniach otrzymał odpowiedź, że od dnia 20.07.2020 r. należy rozpocząć nowy okres zasiłkowy, więc można wypłacić pracownikowi zasiek chorobowy za ten okres.

Czy pracodawca powinien dokonać przeliczenia potrącenia wynagrodzenia uwzględniając, że ten okres został uznany za chorobę a nie nieobecność usprawiedliwiona niepłatna?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX