Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2015 r.
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 18 sierpnia 2015 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna ze środków prowadzonej działalności gospodarczej udzieliła pożyczki drugiej osobie prowadzącej działalność na zakup inwestycyjny. Żaden z przedsiębiorców nie ma w zakresie prowadzonej działalności usług pośrednictwa finansowego. Obydwoje są czynnymi podatnikami VAT, przy czym pożyczkobiorca w chwili otrzymania pożyczki był podmiotowo zwolniony z VAT. Jednocześnie przedsiębiorca udzielający pożyczki jest matką przedsiębiorcy otrzymującego pożyczkę. W związku tym pożyczkobiorca złożył w urzędzie skarbowym deklarację zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. b u.p.c.c. Pożyczka została przekazana w drodze przelewu bankowego.

Czy wystąpi konieczność zapłaty PCC? Czy czynność ta nie podlega PCC z tytułu art. 2 pkt 4 lit. b, czy jest zwolniona z PCC z tytułu art. 9 pkt 10 lit. b?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?