Czy pozwolenie wodnoprawne powinno obejmować piętrzenie i retencjonowanie wód w sztucznym zbiorniku wodnym oraz gromadzenie wody w zbiorniku bocznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 8 grudnia 2015 r.

PYTANIE

Na rzece istniejącym jazem piętrzona jest woda tworząca zbiornik wodny w trasie koryta rzeki. W zbiorniku tym wykonano mnich. W wyniku podpiętrzenia woda mnichem (leżak z rurą betonową) przelewa się do następnego zbiornika wodnego. Jest to sztucznie wykopany ogroblowany zbiornik lokalnie nazywany "zalewem". Nie jest bezpośrednio zasilany wodą z rzeki (jest zlokalizowany wzdłuż rzeki i oddzielony groblą, ale nie jest połączony bezpośrednio z rzeką), tylko właśnie przez mnich (wzrasta poziom wody na mnichu - woda przelewa się mnichem do "zalewu"). Na "zalewie" są urządzenia spustowe, którymi można wody odprowadzić do rzeki. Tak wiec zbiornik na rzece i "zalew" działają zależnie od siebie. W chwili obecnej oba zbiorniki objęto programem utworzenia rezerwy powodziowej.

Czy zbiornik utworzony w wyniku piętrzenia to zbiornik w myśl art. 5 ust. 3 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.? A "zalew" jest urządzeniem wodnym - stawem?

Czy pozwolenie wodnoprawne powinno być na piętrzenie i retencjonowanie wód w sztucznym zbiorniku wodnym, a w przypadku "zalewu" - na pobór wód ze sztucznego zbiornika (czy powinno być z rzeki?) na cele utrzymania lustra wody w "zalewie" (stawie)?

"Zalew" służy celom rekreacyjnym i nie będzie opróżniany sezonowo (nie będzie odprowadzania wód).

Czy zrzuty wody powodziowej wymagają zezwolenia na szczególne korzystanie z wód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX